Prologis, Inc. znany jest na świecie jako globalny właściciel, zarządca i deweloper centrów logistycznych. Jak opublikował CBRE, jego udział w rynku wynajmu magazynów w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2012 wyniósł 38 %. Spośród 1,16 mln metrów kwadratowych dzierżawionych na tym terenie, aż 60 % znajduje się w Polsce.

Wzrost zainteresowania centrami logistycznymi Prologis

Prologis podpisał nowe umowy najmu na 427 tys. metrów kwadratowych, a także przedłużył umowy na powierzchnię mierzącą ponad 474 tys. metrów kwadratowych. Znaczną część stanowią też umowy krótkoterminowe. Niniejsze kontrakty zmniejszyły współczynnik wolnej powierzchni w portfolio dewelopera z 10 % do 8 % w 2012 roku w porównaniu do roku ubiegłego.

Rok 2012 to rok dużych inwestycji dla dewelopera. Rozpoczął on budowę trzech nowych obiektów o powierzchni 49 tys. metrów kwadratowych. W tej wartości mieści się rozbudowa o 6,8 tys. metrów kwadratowych centrum logistycznego Prologis Park Janki dla firmy Rohlig Suus Logistics, postawienie obiektu typu BTS o areale 17,8 tys. metrów kwadratowych dla dystrybutora artykułów RTV/AGD w parku Prologis Park Wrocław V oraz wzniesienie budynku spekulacyjnego z powierzchnią 24,5 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Bratislava. Trzeba też wspomnieć o zakończeniu budowy takiego samego obiektu o powierzchni niemal 18,5 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Janki.

Rekordowe wykorzystanie gruntów pod centra logistyczne

Jeżeli chodzi o wykorzystanie gruntu, Prologis spożytkował 9,6 hektara pod budowę obiektów dystrybucyjnych. Grunty nie ujęte w strategii rozwoju biznesu zostały spieniężone. Było to 69 hektarów w Polsce (Warszawa, Rawa i Września) oraz w Czechach (Pradze i Stenovicach).

Ponadto Prologis sprzedał 230,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej w sześciu parkach, które położone są w Warszawie, Wrocławiu, Będzinie, Rawie oraz Sosnowcu. Działania te poprowadzone zostały w ramach globalnej strategii, której celem jest optymalizacja portfolio. Zyski ze sprzedaży aktywów wynoszą 125,4 mln euro. Nie można też zapomnieć o wzniesieniu trzech wysokiej jakości obiektów na terenie Polski do funduszu Prologis European Propereties Fund II (22,3 mln euro).